Arrangement

Vel overstået

Israel/Palæstina – Mellemøsten – Hvordan kan vi forstå det?

/v Deniz Serinci

onsdag 8. oktober 2025 kl: 19:00

- 21:00

Dyk ned i den uforståelige konflikt i Israel/Palæstina og få et unikt indblik i årsager og mulige løsninger.

Deniz Serinci vil med udgangspunkt i sine egne oplevelser indkredse årsager til konflikten, konsekvenserne og mulige løsninger. Han trækker på sine besøg, de 12 bøger han har udgivet omkring mellemøsten og hans mangeårige erfaring som underviser i konflikterne fra Københavns Folkeuniversitet. En aften, hvor vi måske bliver klogere på det ubegribelige.

Deniz Berxwedan Serinci er en dansk journalist, forfatter, foredragsholder og debattør med dansk-kurdisk baggrund. Han er redaktør på den dansk-kurdiske netavis Jiyan.dk og har skrevet en række bøger om kurdiske, tyrkiske og mellemøstlige forhold.

Kommende arrangementer

Er du klar til fremtidens Danmarkskort?
onsdag 22. apr. 2026 kl: 19:00
Mungufeni Special Needs Education Program
Seniorer uden Grænser
onsdag 29. apr. 2026 kl: 19:00
Syng, Spis og Snak – Sommer 2026
onsdag 6. maj. 2026 kl: 17:00
Dyk ned i kunsten
/v Steen Larsen (Maler og billedkunstner)
onsdag 20. maj. 2026 kl: 19:00

En dobbeltminoritet i krigens kølvand

Foredrag v/ Tut Ma

onsdag 1. okt. 2025 kl: 19:30
- 21:00

PLAY!GROUND LIVE 2025

onsdag 22. okt. 2025 kl: 19:30
- 21:00

Vi anvender cookies for at give dig den bedst mulige oplevelse på vores hjemmeside. Ved fortsat brug af siden godkender du vores cookie- og privatlivspolitik.