Arrangement

Ilden, Vandet, Jorden, Luften

v/ Phie Ambo

onsdag 9. september 2026 kl: 19:30

– en klimadokumentar af Phie Ambo

Klimaforandringerne er her nu – også i Danmark og i hele Norden. Skovbrande breder sig i Sverige, havene stiger i Danmark, stormene bliver voldsommere på Færøerne, og landskabet skrider i Norge. Naturen giver os tydelige tegn. Spørgsmålet er, om, og hvordan, vi lytter. 

Dokumentaren ILDEN, VANDET, JORDEN, LUFTEN tager os til fire nordiske lokalsamfund, hvor naturens advarsler mærkes i hverdagen – blandt andet til den lille danske ø Skarø, hvor lokale kæmper en brav kamp for at få vandet væk fra deres hjem. 

For når krisen rykker tæt på, bliver naboskab og fællesskab det vigtigste beredskab: Dem, der bor lige ved siden af, og det fællesskab, vi deler på tværs af Norden. En håbefuld film om at stå sammen og finde nye fælles svar i en verden i forandring.

Dokumentaren vises i samarbejde med Danmarks Naturfredningsforening Odder

Pris: 40kr.

Medlemmer af Egmont Højskolens Teknologi- og Kulturforening (TKF) har gratis adgang til arrangementet.

Kommende arrangementer

Syng, Spis og Snak – Sensommer
onsdag 26. aug. 2026 kl: 17:00
Povertytalk
v/ Foreningen Gadeliv Århus
onsdag 2. sep. 2026 kl: 19:00
Politik eller professionelle?
v\ Anne Skorkjær Binderkrantz
onsdag 30. sep. 2026 kl: 19:00
Åbent hus
søndag 4. okt. 2026 kl: 14:00
- 17:00
Syng, Spis og Snak – Efterår 2026
med Alberte Winding.
onsdag 21. okt. 2026 kl: 17:00
Danmarkshistorien på halvanden time
v/ Asser Amdisen
onsdag 4. nov. 2026 kl: 19:00
Om at drive et småskala regenerativt landbrug
v/ Julie fra Høsteriet
onsdag 18. nov. 2026 kl: 19:00
Syng, Spis og snak – Syng julen ind
onsdag 2. dec. 2026 kl: 17:00

Povertytalk

v/ Foreningen Gadeliv Århus

onsdag 2. sep. 2026 kl: 19:30

Politik eller professionelle?

v\ Anne Skorkjær Binderkrantz

onsdag 30. sep. 2026 kl: 19:30

Vi anvender cookies for at give dig den bedst mulige oplevelse på vores hjemmeside. Ved fortsat brug af siden godkender du vores cookie- og privatlivspolitik.