Arrangement

Vel overstået

Syng, Spis og Snak – Forår 2026

Sang er sundt!

onsdag 11. marts 2026 kl: 17:30

Oplev Lasse Skovgaard fortælle, hvordan sang og fællessang styrker både krop og sind – med viden, musik og fællessang undervejs.

Vidste du, at det er dokumenteret, at det er sundt at synge? Eller at det faktisk er godt for Danmarks BNP, hvis vi beskæftiger os med sang og musik? Lasse Skovgaard, der arbejder professionelt med både musik og sundhedsforskning, tager i sine foredrag tilhørerne med på en rejse i musikkens og sangens velgørende indvirkninger på os. Lasse Skovgaard er flittigt brugt som ekspert i medierne og står bag en lang række bøger, artikler og kronikker om musik og sundhedsfaglige emner. Han har derudover selv to sange med i den nye udgave af Højskolesangbogen.

Fællessangen trives i disse år. Vi synger faktisk på livet løs – på tværs af køn, alder og overbevisninger. Vi synger først og fremmes, fordi vi har lyst. Og fordi vi ikke kan lade være. Men hvad siger videnskaben om det at synge? Er det godt for os? Kan man sige, at det ligefrem er sundt at synge? Ja, det er faktisk videnskabeligt bevist!

Foredraget præsenterer på en underholdende måde forskning om sangens – og fællessangens – sundhedsskabende effekter. Undervejs synger vi i fællesskab en række eksempler. Og går hjem sundere, end da vi kom.

Aftenens program:

  • 17:30 Spisning
  • 18.30 Fællessang i foredragssalen
  • 20:00 Kaffe og kage

Tak for i aften.

Kommende arrangementer

Valgdebat på Egmont Højskolen
onsdag 18. mar. 2026 kl: 19:00
Syng, Spis og Snak – Sommer 2026
onsdag 6. maj. 2026 kl: 17:00

En aften med mundtlig litteratur og fortælling

/v Bolette Elvstøm

onsdag 4. mar. 2026 kl: 19:30

Valgdebat på Egmont Højskolen

onsdag 18. mar. 2026 kl: 19:30

Vi anvender cookies for at give dig den bedst mulige oplevelse på vores hjemmeside. Ved fortsat brug af siden godkender du vores cookie- og privatlivspolitik.